Saveti za brigu o papagajima tigricama i nimfama
Sve što treba da znate o držanju papagaja tigrica i nimfi - od pripitomljavanja, ishrane, zdravlja do rešavanja problema u ponašanju. Praktični saveti iz iskustva vlasnika.
Saveti za brigu o papagajima: Iskustva vlasnika tigrica i nimfi
Držanje papagaja kao kućnih ljubimaca predstavlja jedinstveno iskustvo koje zahteva strpljenje, posvećenost i dosta znanja. U ovom članku ćemo podeliti korisne savete i iskustva vlasnika papagaja tigrica i nimfi, koja će vam pomoći da bolje razumete ove fascinantne ptice.
Uvod u svet papagaja tigrica i nimfi
Papagaji tigrice i nimfe su među najpopularnijim vrstama papagaja koje se drže kao kućni ljubimci. Dok su tigrice manje i često živahnije, nimfe su nešto veće i poznate po svojim karakterističnim ćubovima. Obe vrste su izuzetno društvene i zahtevaju pažnju svojih vlasnika.
Kao što iskustva vlasnika pokazuju, ključni faktor u uspešnom držanju ovih ptica je strpljenje. "Ako su prijatelji uzeli tako neku pticu ili jednostavno dosta mlađu i karakterno lakšu za rad, vama će trebati mnogo strpljenja i bar klase pa možda uspete, ali samo možda jer te ptice imaju jedna drugu i vi ih baš ne zanimate. Strašno su društvene," deli jedan od iskusnih vlasnika.
Izbor papagaja: jedan ili par?
Jedno od prvih pitanja sa kojim se suočavaju budući vlasnici papagaja je da li da kupe jednu pticu ili par. Iskustva pokazuju da svaka opcija ima svoje prednosti i nedostatke.
"Neki poznanik nam je rekao da je ženka starija od 6 meseci, a mužjak stariji od godinu dana - dakle nisu mlade 3-4 meseca ptičice kao što su nam rekli tokom kupovine. Iz odgajivačnice su mi rekli da ih vratimo, daće nam nove ili novu, ali nama je sada žao da ih tek tako vratimo," priča jedan vlasnik o svojim početnim dilemama.
Mnogi vlasnici savetuju da je za početnike možda bolje početi sa jednim papagajem: "Možda je bolje da uzmete samo jednog papagaja jer će se onda više družiti sa vama. Imala sam dva i nisu hteli da nas pogledaju, svako traži svoje društvo. Sada imam jednog i ne odvaja se od nas, naučio je da priča pa po celi dan samo nešto brblja."
Pripitomljavanje novog papagaja
Proces pripitomljavanja može biti izazovan, posebno ako je papagaj stariji ili nije ručno hranjen. Ključna je postepenost i izbegavanje naglih pokreta.
"Dve nedelje kasnije ima napretka - kada ogladne, posle malo zadrške krenu da jedu iz moje ruke ali nisu opušteni. Mužjak ponekad dozvoli da ga mazim prstom po grudima, ne beži. Generalno su veselije, više cvrkuću, ali i dalje ih nismo pustili iz kaveza - možda grešimo," opisuje jedan vlasnik svoje iskustvo.
Za ptice koje se plaše ruku, koristan savet je: "Ne stavljajte ruku unutra ako je ptice puno. Kavez neka bude na vidnom i pristupačnom mestu. Ako baš ne bude sama želela da uđe, polako joj primaknite kavez sa otvorenim vratima - možda uđe odmah, možda ne. Uglavnom, pustite je da se navikne na svoj prostor."
Razlike u ponašanju mužjaka i ženki
Iskustva vlasnika pokazuju da mužjaci i ženke tigrica i nimfi imaju različite osobine:
- Mužjaci su često bolji govornici: "Mužjaci su pričalice i maze. Probaj tako muško i da je mlad. Tigrice generalno nisu najmazniji papagaji, ali umeju da se maze kada one žele."
- Ženke su često aktivnije i nepredvidljivije: "Ženke su male živčane ludare, mnogo više stipaju, jači ugriz, prgave, radoznale i blesave ali svojeglave. Ne uče reči, tek poneki zvuk."
- Ženke mogu imati problema sa nošenjem jaja: "Moj papagaj je i dalje miran, uglavnom ukipljen osim kad mu spremam kavez i popodne kad malo istražuje. Što ga više posmatram, sve sam sigurnija da je devojčica. Počela je da nosi jaja - mlada je, a već je snela 14 jaja."
Ishrana i zdravlje papagaja
Ishrana je ključni faktor u održavanju zdravlja papagaja. Osim kvalitetne komercijalne hrane, važno je uključiti i svežu hranu:
- "Moj papagaj obožava sipinu kost i vitamine za mitarenje, a bar naročito. Voli da jede rotkvicu, šargarepu, dopala joj se i pomorandža."
- "Ne dajte papagajima ljudsku hranu kao što je plazma keks. Neka jedu svoju specijalizovanu hranu, voće i povrće."
- "Za probavne probleme može da se da medicinski ugalj, naravno vrlo malo, i ništa sem suve hrane, najbolje bar klas."
Važno je obratiti pažnju na simptome bolesti: "Moj papagaj ima problem sa voljkom - koliko sam ja izguglala, ima onaj sindrom viseće voljke. Kaka je normalna, jede normalno, ali joj je nakostrešeno perje i naduvana voljka. Povraćala je pre 5 dana pa je veterinar predložio enrocin kapi."
Mitarenje i negovanje perja
Mitarenje je prirodan proces kod papagaja koji se obično dešava jednom godišnje, kada ptice menjaju staro perje. U tom periodu je važno:
- Obezbediti dovoljno proteina u ishrani
- Omogućiti kupkanje kako bi se olakšalo mitarenje
- Dodati vitamine za sjaj perja
"Kod tigrica kreće mitarenje oko četvrtog meseca. Moja nekadašnja ženka tika se baš mučila - izgledala bi kao očerupana. Mužjak meda ne baš tako, ali pojačano bi se čistio, trljao glavicu, a perja bi bilo na sve strane. Slabije bi leteli i ne bi bili baš raspoloženi," opisuje jedan vlasnik.
Ponašanje papagaja i rešavanje problema
Papagaji su inteligentne ptice sa izraženim karakterima, što može dovesti do raznih izazova u ponašanju:
- Agresivnost: "Zalka je postala preagresivna i samo se namešta u pozu za parenje kad vidi ruku. Diže repić i pucka kljunom nekako."
- Strah: "Moj papagaj je uglavnom miran, ukipljen osim kad mu spremam kavez. Ponekad zapeva, uglavnom da nam da do znanja da treba da ga pokrijemo."
- Destruktivno ponašanje: "Moja nimfa je krenula da bude nemoguće nemirna - nema gde je nije bilo po kući. Naučila je da sleti na vrata od kuhinje i grize sve što je od drveta."
Putovanje sa papagajima
Neki vlasnici dele iskustva o putovanjima sa svojim papagajima:
"Obavezno idu sa nama. Smela bih samo na jednu noć da ga ostavim kod mame, inače ne. Voli nas i navikao je da se pušta više puta dnevno, navikao na igru, pažnju, priču, navikao skroz na putovanja. Grička grisine u autu. Ostavili smo kavez u drugom gradu gde najčešće putujemo, tako da samo njega prebacimo u transporteru. Evo ga, opušten skroz, dremka."
Gubitak papagaja i nova ptica
Gubitak voljenog ljubimca je uvek težak, a mnogi vlasnici dele svoja iskustva:
"Večeras na Badnje veče napustio me je moj mili meda, moj najdraži i najlepši dečak, moj mlađi brat, moj najbolji drug, moj najslađi cvrle. Srce mi je prepuklo."
Mnogi se odlučuju na novu pticu relativno brzo: "Ja sam morala posle dva dana da kupim novu tigricu - nisam mogla da podnesem praznu i gluvu kuću. Ispostavilo se da sam se baš, baš vezala za ovog sadašnjeg."
Drugi pak savetuju da se pričeka: "Tata me je nagovorio da ga što pre kupim jer sam bila toliko utučena da je on mislio da je rešenje novi mališa. Malo mi se čini da sam ipak trebala da pričekam jer još uvek mislim na mog medu, čak ponekad i ovog malog nazovem meda."
Zaključak
Držanje papagaja tigrica i nimfi može biti izuzetno ispunjavajuće iskustvo, ali zahteva strpljenje, posvećenost i kontinuirano učenje. Kao što jedan iskusni vlasnik kaže: "Papagaji su tako mile ptičice koje nam se tako lako podvuku pod kožu i jako je teško izboriti se sa njihovim gubitkom."
Ključni saveti za uspešno držanje ovih ptica su:
- Budite strpljivi u procesu pripitomljavanja
- Obezbedite balansiranu ishranu i svežu vodu
- Posvetite im dovoljno pažnje i vremena
- Pratite znake bolesti i reagujte na vreme
- Upoznajte se sa specifičnostima vrste koju držite
Na kraju, kao što jedan vlasnik lepo sumira: "Šta im opraštamo? Useravanje kuće na svakih 5 minuta, pregrižene kablove, knjige, sveske, račune, pare, useravanje majice i kose... Pa to ne opraštam nikome! Ali ipak ih volimo."